Category Archives: Uncategorized

ניצול הזמן על ידי גלישה בסלולר

בעבר כשהיינו ממתינים בתור לקופת חולים, בסופר או בסתם נסיעה באוטובוס, היינו מעבירים את הזמן בדרכים שונות. העסוקים שבנו היו מריצים במוחם מחשבות ותכנונים על סדר היום. ולהוגים שבינינו היה זמן זה עת רצון להגות בשרעפים. כיום עם מציאות הסמארטפונים ניצול הזמן שינה את יעודו לאפיקים חדשים. מי מאיתנו לא יכול שלא להבחין בתופעת הראשים המורכנים הנהוגה בקרב הבריות בשנים האחרונות. כל אחד ואחת עסוקים בגלישה באינטרנט דרך הסלולר. הראש מורכן, העיניים מרצדות לעבר המסך, והידיים זריזות, עוסקות במלאכת הגלילה כאילו הייתה זו מלאכת קודש. עדכונים שוטפים במדורי החדשות, התעדכנויות במדורי הרכילות, קריצה קלה בפייסבוק לבדוק שכולם חיים הם חלק בלתי מבוטל משגרת יומנו. על אף קיתוניות הביקורת הנשפכות על אנשי הגאדג’טים, לא נוכל שלא להסכים שפעמים רבות אנחנו נעזרים בשירותי האינטרנט שימוש מועיל למדי. נניח לדוגמא שאנו מעוניינים לצאת עם החבר’ה או סתם עם הבת זוג ללכת בערב להופעה טובה. אנחנו תקועים בעבודה או בלימודים באוניברסיטה ולא מוצאים זמן להתחבר ללפטופ במקום ראוי על מנת להתעדכן באתר לוח הופעות סטנדרטי של מועדון מסוים. מהירות המידע שניתן כיום להשיג לגבי נושאים מעין אלו. מוכיח את עצמו פעם אחר פעם. אם בעבר היינו מוכרחים להיתקע שעות בטלפונים ובירורים אם נשארו כרטיסים להצגה טובה או סרט חדש שיצא. כיום עם קצת גוגל, קצת עכבר העיר וקצת שיתוף מידע סמסי עם החברים אנו מארגנים לעצמנו יציאה בערב. מיותר יהיה לציין שטיפת זיעה אחת לא נרשמה יוצאת ממקורות מצחנו.

ניצול הזמן על ידי גלישה בסלולר – חלק 2

חיפוש דילים של נסיעות דרך הסלולר
החיפוש אחר מקומות בידור ובילוי דרך הסלולר הם כבר שם דבר בחוצות העיר. הזמן נשרף ממילא אז לפחות נוכל לנצל אותו לבדיקת לוח הופעות והשוואת מחירים . אולם מה בדבר בדיקה של מקומות בילוי מעבר לים.
לפי הנתונים הלא רשמיים, נוסע הישראלי הממוצע לחו"ל פעם בשנה. ובמקומות שבהם החתך הסוציואוקונומי קצת יותר נמוך הממוצע בהתאם- אחת לשלוש שנים. רובנו כבר הורגלנו שקיים פער עצום במחירים בין חברות התעופה והדילים השונים. בדיקה נבונה באתרי האינטרנט תניב חסכון עצום שיכול להסתכם במאות דולרים. נניח שאנו מתכננים חופשת סקי לחופשת החורף הקרבה. כידוע חופשת סקי היא דבר יקר. אלא עם בירור לא מסובך ולא טרחני כל כך. נוכל למצוא דילים נאים במיוחד באיזורי סקי, שאמנם אינם הטופ, אך בהחלט יכולים לספק לנו ולבני ביתנו הנאה מרובה. כיום רוב חברות הנסיעות מציעות עסקאות מעניינות למדי של חופשות סקי. חשוב להכיר את הגורמים בהפרשי המחירים כדי שנוכל לצוד בקלות דיל משתלם ביותר. היעד המשמעותי מבחינתנו הוא תקופת הנסיעה.
עונת הסקי מתחילה בתנופה כבר בחודש נובמבר ומסתיימת לה אי שם באפריל ולעיתים אף מאוחר יותר. חודשים נובמבר ומרץ הם התקופות הפחות מבוקשות לכן מי שעיתותיו בידו כדאי לו לשום אל לבו שזה זמן מצויין לנסוע. החסכון הוא אדיר וגם אין צפיפות כה גדולה שמאפיינת למשל את חודשי דצמבר ינואר שהם כאמור תקופת החגים בחו"ל.

מוקפים בשפע הסרטים, ובאיזה מחיר?

רבים יסכימו איתי אם אומר שאחד העולמות האטרקטיביים והפופולרים שקיימים בעולמנו הוא עולם הקולנוע והסרטים. אולפני ענק מוציאים סכומי אסטרונומיים בכל שנה בכדי לגייס תחת חסותם את הבימאים, השחקנים, התסריטאים, הצלמים ובכלל את כל אנשים המקצוע שנחשבים לטובים ביותר בתחום. סטודנטים מבתי- ספר לאומנויות באירופה לוקחים מצלמה חצי מקצועית ובעזרת תקציב דל ומספר חברים מצלמים סרטים שנחשבים לאיכותיים באותה רמה גם כן. כך או כך, עולם הקולנוע שופע ומשגשג.

גם בארץ, מאז ומעולם, הופקו ויצאו להקרנה סרטים רבים שהפכו לבלתי נשכחים ממש. בין אם מדברים על סרטי בורקס כמו אסקימולימון ובין אם סרטי מלחמה אפלים ורציניים כמו לבנון שיחסית חדש. ישראלים אוהבים לראות סרטים, כשאר האוכלוסייה בעולם המערבי, ולכן אנו רואים תוצאות אפילו במדינתנו הקטנה וחסרת התקציבים. אהבתנו לסרטים באה לידי ביטוי בכל פינה בחיינו. נערה העורכת בת מצווה בשרון, בגן אירועים יפהפה, לא תוותר על הקרנת סרט חצי מקצועי שערכו בשבילה. אם היא לא תתעקש, רוב הסיכויים שההורים שלה או איזשהו בן משפחה כן. ככה, כי זה בתרבות. המלצמות הדיגיטליות והאייפונים שבידי כולנו מאובזרים כבר במצלמות טובות גם כן, סטילס וגם וידיאו, לכן כיום יש ביכולתו של כמעט כל בן- אדם ברחוב פשוט לשלוף את הפלאפון ולצלם לו קטע וסרטון על כל מה שרק יעלה על הדעת.

לא אשכח חופשת סקי מאוד מסוימת בצרפת, בה נפלתי מהמגלשיים והחלקתי ממש יום וחצי אחרי הנחיתה בשדה התעופה.

מוקפים בשפע הסרטים, ובאיזה מחיר? – חלק 2

נותרתי מושבת וממורמר, הרי לשם כך הגעתי מלכתחילה, עד שלגמרי במקרה מצאתי חדר קולנוע נידח בפינה אליה התגלגלתי במלון. מצאתי עצמי רואה קלאסיקות מהקולנוע, מהבוקר ועד הלילה, שוכח לגמרי שהייתי אמור לגלוש או מהפציעה ופשוט נהנה מהעולם הוירטואלי אליו נכנסתי. כך, סרטים יכולים להפוך לתרפיה של ממש.

הצד השלילי הוא אותה הישאבות אליה אפשר להתדרדר ממש בקלות. הכל עניין של מידה. ילד עלול להתנתק לגמרי מהסביבה והעולם החיצוני אם ישב מספיק עד שיתמכר לסרטים. מה עוד שאם בעבר סרטים בקולנוע עלו שבעה עשר שקלים לכרטיס, כיום המחירים כבר עברו את השלושים וחמש שקלים לאדם. אם לומר את האמת, נראה שלבסוף העובדה הזו תגזור גזר דין מוות על בתי- הקולנוע ואנשים יעדיפו פשוט לשבת בבית ולהזמין סרט על המסך הקטן שלהם. מה לעשות, יכול להיות שאנשים אוהבים כסף יותר מאת בית הקולנוע, ועל צפייה בסרטים חדשים הם אינם צריכים לוותר מאחר והאינטרנט והכבלים מוצפים.

כשאני חושב על קץ עידן בתי- הקולנוע ובמקביל נזכר באותה חופשת סקי קולנועית שחוויתי, נהיה לי מעט עצוב. גם בעולם הקולנוע יש למצוא את המידה בין בזבזנות והתמכרות לבין הנאה והעשרה. אם נמצא את האמצע עוד נוכל ללכת ולצפות בסרטים, מבלי שנצטרך למשכן את שרשרת הפנינים של סבתא.

שימוש גראפי בקולנוע של היצ’קוק.

שימוש גראפי במבע קולנועי
היצ’קוק הוא הקולנוען הגראפי ביותר. קביעה שכזו דומה שכל מומחי קולנוע לא יחלקו עליה. במאמר זה ננסה להתחקות אחר הגראפיות הכה מיוחדת שאפיינה את סרטיו של גדול יוצרי הקולנוע בכל הזמנים וננסה להבין בעזרת ניתוח פנומולוגי עדין מדוע סרטיו היו אבן דרך ביצירת הקולנוע של המאה ה20 ובכלל.
עוד ננסה להבין מה היה באלפרד היצ’קוק שגרם לרבים מאיתנו שתיווצר בהם הסרת שיער טבעית מרוב אימה ופחד ולא רק הסרת שיער צפוייה לנו אם נצפה בסרטיו תוך כדי שאנו רכונים אל מסך הטלויזיה בעוד אנו יושבים בקצה קצהו של הכורסא כתוצאה של דריכות יתר. גם הבריאות של מעט מאיתנו מסתכנת עקב צפייה. היצ’קוק המנוח למזלו יכול להינצל מתביעת רשלנות רפואית מצידנו. איך שלא יהיה ננסה לענות על התשובה כיצד הצליח היצ’קוק ליצור מבע קולנועי המעורר כה אימה, וזאת נעשה דרך ניתוח סצינות ידועות ביותר בסרטיו של היצ’קוק. סצנות שעומדות אפילו בפני עצמן מרוב חשיבותם.

סצנת רצח במקלחת מתוך "פסיכו" (1960) – סצנה המושפעת מהעשייה המונטאזית’ של הקולנוע הסובייטי, היא אחת מהפנינות של קולנוע האימה שיצר היצ’קוק. סצנה זו משלבת בין ארוטיקה ואלימות. את השילוב בין שני נושאים הפוכים אלו שזר היצ’קוק ע"י מונטאז’. אולם להדיטות שבתוכנו מוכרחים אנו להסביר על קצה המזלג מהו מונטאז’. מונטאז’ קולנועי הנו צביר של כמה שוטים(תמונות צילום קולנעיות) שאינם קשורים בקשר קוהרנטי כלשהו אולם חיבורם יוצר משמעות חדשה שרק החיבור הוא בעל המשמעות. רעיון זה היה מנת חלקם של יוצרי קולנוע רוסיים בתחילת המאה ויצר קולנוע מוזר אך מלא במבע קולנועי מסוג חדש. היצ’קוק שהאמין שבמבע קולנועי זה הוא יוכל ליצור את אותה תחושת אימה שכה רצה להשיג דרך עדשת המצלמה אך לא ידע כיצד.

, graf-print.co.il

שימוש גראפי בקולנוע של היצ’קוק. – חלק 2

שום שוט בפני עצמו בסצנת המקלחת אינו אלים. הגיבור (אנתוני הופקינס) הוא אדיפאלי ואימפוטנט, הוא רצח את אביו החורג ואת אימו ואף פחלץ אותה. לגיבור הרוצח יש בית מלון.אליו באים עוברי אורח ללון. אבל כשבאות נשים יפות הוא שם אותן בחדר שאותו הכין על מנת יוכל להציץ עליהן. כשהוא מציץ, הוא הופך בצורה פסיכוטית לאימו הקנאית ואז האימא למעשה רוצחת אותן מתוך מעשה טירוף. לבסוף אנו מתוועדים שלא האימא רוצחת אלא הוא עצמו. המוזיקה משתזרת בצורה מתחוכמת לסיפור הקולנועי ותרומת תרומה אדירה לתחושות אותם רוצה היצ’קוק להעביר לנו. אלא שיותר מכל מה שתורם את התרומה הכבירה ביותר לסצנה היא הגראפיקה של הסצנה. למה הכוונה?

הגראפיקה של הסצנה – הצורה הגראפית הבולטת היא עיגול. היצ’קוק יוצר עיגולים: עין של הנרצחת, חור ההצצה – עיגול בתוך עיגול, אסלת הבית שימוש, קלוזאפ של המקלחת מכיוון מטה, חור ניקוז של המקלחת, זרימת המים יוצרת צורת ספיראלה, ספרות עגולות,מאפרה, המים שיורדים בשירותים בעיגול. אחרי שהיא נרצחת יש קלוזאפ של העין שלה ואז עיגול של הראש שלה ואז הפריים מתהפך, יוצר תנועת מצלמה עיגולית. ברור לחלוטין שכל הסצנה, ברמה של תאורה, תנועת מצלמה, תפאורה, שוטים, ואף במוזיקה נסובה סביב הסמל של מעגליות. תחושת המעגליות תורמת לסחרור חאובדן החושים לדרך שאין לה מוצא לתחושת הבליעה אל האינסוף תחושות אלו יוצרות בנפש האדם אימה ופחד מפני הלא נודע וזוהי התחושה שאותה הי’צקוק היה מעוניין להעביר.